Site icon Psycholog Wrońska

Jak dbać o związek aby był szczęśliwy?

Jak dbać o związek

Szczęśliwy związek, dobry związek

Znasz ten stan, gdy nie możesz przestać myśleć o drugiej osobie, na jej widok szybciej bije Ci serce i pocą Ci się dłonie? Twój brzuch wypełnia rój motyli, które w przyjemny sposób przypominają Ci o tym, że kochasz i ktoś Ciebie też kocha. Z czasem jednak jeden motyl odchodzi za tęczowy most, potem kolejny i następny, a Ty widzisz coraz więcej wad swojego partnera. Już nie ma porozumienia dusz, a to co Cię wcześniej bawiło, strasznie Cię teraz irytuje. Finalnie motyli nie ma już wcale, a Ty zaczynasz zastanawiać się nad tym jak to w ogóle możliwe że jesteście razem. Co zrobić by ten scenariusz się nie powtórzył u Ciebie? Jak dbać o szczęśliwy związek?

Kiedy miłość się kończy…

Jeżeli myślisz, że motyle w brzuchu mogą trwać wiecznie, to na wstępie Ci powiem, że się mylisz. Trochę przewrotnie zapytam Cię dlaczego wszystkie piękne baśnie które znamy z dzieciństwa zazwyczaj kończą się na ślubie a dalej jest tylko lakoniczne hasło:

i żyli długo i szczęśliwie?

zakończenie niemal każdej bajki jaką znasz z dzieciństwa
Jak dbać o związek aby był szczęśliwy?

Może właśnie dlatego, że tutaj kończy się bajka i zaczyna prawdziwe życie. Oczywiście, to nie jest tak, że ślub niszczy wszystko i lepiej stronić od małżeństwa. To czy sformalizujesz związek czy nie, niestety nie ma żadnego wpływu na etapy rozwoju Waszej miłości (gdyby tak było, to wystarczyłoby nigdy się nie obrączkować i gotowe – recepta na szczęśliwy związek). Motylki w brzuchu zabija czas i rutyna, ale nie możemy zapominać też o tym, że każdy romantyczny związek przechodzi pewne charakterystyczne fazy. Należą do nich:

Oczywiście może zdarzyć się tak, że związek zakończy się wcześniej. Powodów takiej sytuacji może być bardzo wiele – np. zdrada, różnice światopoglądowe czy ingerencja osób trzecich. Jednak dzisiaj skupiamy się na związkach, które przetrwały już kilka lat i chcemy pielęgnować je we właściwy sposób.

Przepis na udany związek

Z czego składa się miłość?

Wszystkie wymienione wcześniej fazy romantycznego związku wypełnione są w różny sposób przez trzy główne składniki miłości: namiętność, intymność i zaangażowanie. Podział ten wywodzi się z trójskładnikowego modelu miłości Sternberga. Na początku dominuje namiętność, potem pojawia się intymność, a następnie zaangażowanie. Jako pierwsza wygasa namiętność, a gdy skończą się pokłady intymności, pozostawiając jako łącznik jedynie zobowiązanie, to jest to zwiastun niechybnego rozpadu relacji.

Najkrótsza jest pierwsza faza – zakochanie. Nieco dłuższa jest faza kolejna, a najdłużej trwa faza przyjacielskiego związku. Niestety rozpad też potrafi przedłużać się w czasie, zwłaszcza gdy trzymające parę zobowiązanie jest nadal bardzo silne.

Jak wykorzystać siły charakteru aby dbać o związek

Jeżeli znasz już mój artykuł na temat 24 sił charakteru, to wiesz już czym one są i jak można je wykorzystywać w codziennym życiu. Gdy razem z partnerem ustalicie swoich 5 głównych mocnych stron, które determinują Wasze życiowe wybory, to będzie Wam znacznie łatwiej wykorzystać tą wiedzę do poprawy jakości Waszego związku.

Jak pielęgnować związek aby przetrwał lata?

Gdy partner działa Ci na nerwy – zmień swoje nastawienie

To naturalne, że z czasem zauważamy więcej wad naszego partnera. Stan zakochania mija i stajemy się bardziej wyczuleni na niedoskonałości. Ważne jest aby nie wpaść tutaj w błędne koło i nie dać się zdominować przez uczucie pogardy w stosunku do partnera, ponieważ jest ono cichym zabójcą miłości. Więcej na temat roli pogardy w rozpadzie związku przeczytasz w ostatnim akapicie artykułu na temat kondycji współczesnych związków.

Zamiast dostrzegać jego wady, postaraj się przypomnieć sobie jakie jego cechy sprawiły że zostaliście parą. Zastanów się czy to możliwe, że te wszystkie urocze drobnostki, które tak w nim Cię ujęły nagle zniknęły? Czy może zmieniła się Twoja optyka i zamiast widzieć go całościowo, masz teraz filtr na oczach o nazwie „wady i niedoskonałości”?

Pomyśl jakie są mocne strony Twojego partnera i zastanów się jak możecie je wykorzystać w Waszej wspólnej codzienności. Jeżeli on ma doskonałe poczucie humoru, to spróbujcie wykorzystać je w taki sposób aby nawet gorszy dzień trochę się dzięki temu poprawił. Jeżeli Twoją cechą wiodącą jest zapał, czyli masz dużo energii do działania, to zaangażuj partnera w jakąś wspólną aktywność. To nie tylko wpłynie pozytywnie na Wasz związek, ale też na Wasze zdrowie i ogólne samopoczucie.

Chodźcie na wartościowe randki

Jeżeli Wasz związek ma już kilkuletni staż, to takie zalecenie może wydać Ci się dziwne. Jak to randka z mężem? Przecież my już nie musimy się umawiać – mieszkamy przecież razem!

Jak dbać o związek aby był szczęśliwy?

Takie przełączenie się na tryb „para” świetnie sprawdzi się w sytuacji gdy na co dzień funkcjonujecie głównie jako rodzice. Warto pamiętać tutaj też o Waszych mocnych stronach i dopasować randkę do Was. Np. jeżeli główną cechą Twojego partnera jest odwaga, to może warto zrobić razem coś szalonego? Jeżeli obydwoje lubicie mocne wrażenia, to może warto pomyśleć o wspólnym skoku spadochronem? A jeżeli to dla Was za dużo, to możecie wybrać się na kolację w ciemności lub inną aktywność, która wpasuje się w Waszą wrażliwość. Ważne, żeby dopasować tą wyjątkową randkę do Was. To nie zawsze musi być restauracja i kino 😉

Poznajcie się w nowej roli

Jak już wspomniałam rutyna, to gwóźdź do trumny Waszej miłości. Nuda sprowadza do tego, że chętniej szukamy wrażeń poza związkiem, który wydaje się nieciekawy i przewidywalny. Partner, który nie jest w stanie nas niczym zaskoczyć przestaje być atrakcyjny. Wygasa powoli namiętność. Jak więc podtrzymać ten ogień?

Masz pewnie kilka swoich pomysłów, ale podpowiem Ci jedną z wielu możliwych opcji. Pozwól żeby partner zobaczył Cię w nowej roli. Zazwyczaj krzątasz się po kuchni i przygotowujesz posiłki? Niech partner zobaczy Cię w sportowym wydaniu. Codziennie chodzisz do pracy w stroju biurowym? Weź drugą połówkę na rower, załóż trampki i bluzę z kapturem. Niech zobaczy Cię w wydaniu, którego albo nie zna, albo o którym już dawno zapomnieliście. To fantastycznie działa na wyobraźnię i pozwala na powiew świeżości w związku.

Wypracujcie zdrowe nawyki w Waszym związku

Miłość niestety nie jest gwarantowana. To nie jest tak, że kochacie się na zabój i że Wasz związek w cudowny sposób będzie rozkwitał aż do późnej starości. Jeżeli nie będziecie o siebie dbać nawzajem i przestaniecie pielęgnować Waszą miłość, to jest duża szansa, że pokona Was czas, rutyna i życiowe trudności. Jak więc możecie dbać o swój szczęśliwy związek?

Jak dbać o związek aby był szczęśliwy?

Rozwiązujcie konflikty w pozytywny sposób

Kłótnie są nieuniknione. Nie istnieje takie porozumienie dusz, które gwarantuje pełną i 100% zgodność zawsze i wszędzie. Istnieją oczywiście pary, które się nie kłócą, ale pytanie brzmi dlaczego tego nie robią. Najczęściej jeden z partnerów dostraja się do drugiego w taki sposób, aby unikać konfliktów. A to już zaburza równowagę w związku i jest zagadnieniem na osobny artykuł.

Szczęśliwy związek, to wcale nie jest związek bez kłótni. Nie ma w nich niczego złego, jeżeli przeprowadzane są we właściwy sposób. Spróbuj popatrzeć na kłótnię przez pryzmat psychologii pozytywnej – to konflikt Waszych głównych sił charakteru.

Dlaczego się kłócimy?

Tak jak już wcześniej wspomniałam, często zderzają się nasze siły charakteru i wtedy musi pojawić się spięcie. Jak to wygląda w praktyce? Powiedzmy, że mocnymi stronami Twojego partnera są kreatywność, wytrwałość i krytyczne myślenie. Twoimi natomiast uczciwość, dobroć i perspektywa. Pracujecie razem nad wspólnym projektem w który bardzo chce zaangażować się Wasz przyjaciel. W trakcie pracy okazuje się, że twój partner znalazł lepsze rozwiązanie, które pozytywnie wpłynie na projekt. Niestety wykluczy on całkowicie udział Waszego przyjaciela. Ty nie chcesz się na to zgodzić, ponieważ uważasz, że to nie fair. Partner nie chce ustąpić, bo uważa, że należy wybrać najlepsze dla projektu rozwiązanie. Bum! Podłoże do kłótni gotowe. Jak z tego wybrnąć?

Jak rozwiązać konflikt?

Szczęśliwy związek – jak o niego dbać?

Szczęśliwy związek, jak każda relacja nie jest nam dany raz na zawsze w niezmienionym kształcie. Miłość i życie z drugim człowiekiem to płynny proces. Mając tego świadomość będziemy w stanie pielęgnować go w taki sposób, aby dawał nam szczęście przez długie lata.

Jeżeli masz ochotę to napisz mi jak długo jesteś w związku i jakie są Twoje sposoby na szczęśliwy związek 🙂

Exit mobile version