0

O mnie

Dominika Wrońska Terapeuta poznawczo-behawioralny
Dominika Wrońska Terapeuta poznawczo-behawioralny

Cześć, nazywam się Dominika Wrońska i jestem psychologiem kliniczno-sądowym. To brzmi bardzo poważnie, ale nie do końca określa to kim jestem i czym się zajmuję. Prowadzę wsparcie psychologiczne, których osią jest terapia poznawczo-behawioralna.

Psychologiczne inspiracje

Od lat fascynowało mnie szczęście jako cel i sens życia – ten temat poruszyłam w swojej pracy magisterskiej a potem postanowiłam zgłębić go na studiach podyplomowych. Psychologia pozytywna, która zajmuje się tematyką szczęścia jest mi bardzo bliska, ponieważ oferuje proste i szybkie techniki, których efekty widoczne są w bardzo krótkim czasie. A ja nie lubię zbyt długo czekać na rezultaty swoich działań 😉 Jeżeli chcesz poznać metody, które pomogą Ci czerpać z życia pełnymi garściami i mają potwierdzoną efektywność a na efekty nie trzeba czekać w nieskończoność, to jesteś w dobrym miejscu 🙂

Poza szczęściem interesują mnie niebywałe możliwości mózgu. To miejsce stworzyłam po to aby połączyć te dwie psychologiczne fascynacje – szczęście oraz potencjał naszego umysłu. To takie zgrabne połączenie psychologii pozytywnej i psychologii poznawczo-behawioralnej. Lubię przyglądać się temu w jaki sposób przyswajamy wiedzę, jak myśli wpływają na nasz nastrój, jak powstają nawyki i dlaczego niektórzy z nas są optymistami a inni pesymistami. Jeżeli Ciebie też intrygują te zagadnienia, to z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie 🙂

Terapia poznawczo-behawioralna
Psychoterapia poznawczo-behawioralna, terapeuta poznawczo-behawioralny

Terapia poznawczo-behawioralna

Pracuję w nurcie poznawczo-behawioralnym, dlatego decydując się na relację terapeutyczną ze mną, możesz spodziewać się wielu eksperymentów myślowych oraz behawioralnych, angażujących ćwiczeń oraz materiałów do samoanalizy w domu.

Doświadczenie i przebyte kursy

Moja psychologiczna droga rozpoczęła się w 2009 roku studiami na specjalności psychologia kliniczno-sądowa, które zakończyły się obroną pracy magisterskiej w 2015 roku. Badałam wtedy wpływ pojawienia się dziecka na poczucie szczęścia i poziom satysfakcji z życia rodziców. Ponieważ zarówno temat szczęścia jak i świadomego rodzicielstwa był mi bardzo bliski, eksplorowałam ten temat dalej na studiach podyplomowych. Mijający czas i zdobywane doświadczenie pozwoliły mi określić to, że najbliższy mi jest nurt poznawczo-behawioralny, więc właśnie w tej modalności robiłam liczne kursy i szkolenia. Dwa razy szkoliłam się w Racjonalnej Terapii Zachowania, która stała się moim głównym narzędziem i poniekąd filozofią prowadzonych przeze mnie procesów pomocowych.

Racjonalna Terapia Zachowania nie jest jedynie narzędziem do pracy. To sposób rozumienia tego, jak nasze myśli kształtują naszą rzeczywistość. RTZ to podejście psychoterapeutyczne oparte na filozofii racjonalizmu i pragmatyzmu, której celem jest pomaganie ludziom w radzeniu sobie ze swoimi problemami emocjonalnymi i behawioralnymi. Co ciekawe, to właśnie teoria wyuczonych nawyków emocjonalnych, którą wykorzystuje RTZ doprowadziła mnie do mojej terapeutycznej niszy, czyli awiofobii. To właśnie lęk przed lataniem stał się moją specjalnością gabinetową, z którą mam zaszczyt pracować od 2019 w procesach indywidualnych. Bez wątpienia to właśnie lęk jest tą emocją z którą pracuję najczęściej. Staram się pogłębiać swoją wiedzę na ten temat, dlatego cały czas rozwijam się w tym temacie. Regularnie uczestniczę w szkoleniach na temat metod pracy z lękiem, wartościowych konferencjach i warsztatach dla specjalistów zdrowia psychicznego.

W 2022 roku odbyłam 3-miesięczny staż kliniczny w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie w Klinice Nerwic, Zaburzeń Osobowości i Odżywiania. Bez wątpienia to doświadczenie pozwoliło mi rozwinąć mój terapeutyczny warsztat do pracy z lękiem. Zdecydowanie będę ten czas wspominać jako bardzo wartościowe i rozwijające doświadczenie.

W 2023 roku miałam okazję prowadzić warsztat terapeutyczny dla Pokochaj Latanie, który okazał się dla mnie niesamowitą przygodą trwającą do dziś. 🙂

W lipcu 2023 miałam przyjemność wystąpić w Dzień dobry TVN Wakacje i porozmawiać na temat awiofobii, czyli lęku przed lataniem samolotem.

Kilka ciekawostek o mnie

Uwielbiam podróżować i poznawać nowych ludzi, których styl życia diametralnie różni się od mojego. Każda podróż mnie inspiruje i pozwala mi złapać wiatr w żagle. W trakcie podróży badam podejście do szczęścia w innych miejscach. Slow life po włosku czyli dolce far niente czy grecka wersja czyli “siga, siga” co znaczy “powoli, powoli”. Świat mamy teraz na wyciągnięcie ręki, więc warto korzystać z inspiracji wypracowywanych przez odrębne od nas kultury.

Prywatnie jestem mamą dwójki dzieci – dziewczynki i chłopca. Uwielbiam dobre książki – od fantasy, poprzez thrillery psychologiczne aż po literaturę górską. Marzę też o podróży do Base Camp’u pod Everestem i na Islandię 🙂

Chętnie dowiem się czegoś więcej o Tobie – co Cię tutaj sprowadza i co sprawiłoby że zostaniesz na dłużej? 🙂