0
Psychologia pozytywna Relacje Szczęście

Jak dbać o związek aby był szczęśliwy?

Jak dbać o związek

Znasz ten stan, gdy nie możesz przestać myśleć o drugiej osobie, na jej widok szybciej bije Ci serce i pocą Ci się dłonie? Twój brzuch wypełnia rój motyli, które w przyjemny sposób przypominają Ci o tym, że kochasz i ktoś Ciebie też kocha. Z czasem jednak jeden motyl odchodzi za tęczowy most, potem kolejny i następny, a Ty widzisz coraz więcej wad swojego partnera. Już nie ma porozumienia dusz, a to co Cię wcześniej bawiło, strasznie Cię teraz irytuje. Finalnie motyli nie ma już wcale, a Ty zaczynasz zastanawiać się nad tym jak to w ogóle możliwe że jesteście razem. Co zrobić by ten scenariusz się nie powtórzył u Ciebie? Jak dbać o szczęśliwy związek?

Kiedy miłość się kończy…

Jeżeli myślisz, że motyle w brzuchu mogą trwać wiecznie, to na wstępie Ci powiem, że się mylisz. Trochę przewrotnie zapytam Cię dlaczego wszystkie piękne baśnie które znamy z dzieciństwa zazwyczaj kończą się na ślubie a dalej jest tylko lakoniczne hasło:

i żyli długo i szczęśliwie?

zakończenie niemal każdej bajki jaką znasz z dzieciństwa
Jak dbać o związek aby był szczęśliwy?
Jak dbać o związek aby był szczęśliwy?

Może właśnie dlatego, że tutaj kończy się bajka i zaczyna prawdziwe życie. Oczywiście, to nie jest tak, że ślub niszczy wszystko i lepiej stronić od małżeństwa. To czy sformalizujesz związek czy nie, niestety nie ma żadnego wpływu na etapy rozwoju Waszej miłości (gdyby tak było, to wystarczyłoby nigdy się nie obrączkować i gotowe – recepta na szczęśliwy związek). Motylki w brzuchu zabija czas i rutyna, ale nie możemy zapominać też o tym, że każdy romantyczny związek przechodzi pewne charakterystyczne fazy. Należą do nich:

 • Zakochanie – wtedy właśnie rój motyli zasiedla nasz brzuch, a umysł zdominowany jest przez myśli o naszej największej miłości. Pragniemy całkowitego zespolenia z partnerem
 • Romantyczne początki – jeżeli jesteśmy zgodni co do naszych uczuć, to zaczyna się najprzyjemniejsza faza związku. Staramy się być ciągle razem i nie możemy się sobą nasycić
 • Związek kompletny – to związek dojrzały, który rozpoczyna się od jakiegoś konkretnego zobowiązania. W klasycznych relacjach jest to ślub, ale równie dobrze może to być wspólne mieszkanie, dziecko lub decyzja o wyjeździe za granicę na dłużej. Każdy ma swój indywidualny moment przełomowy.
 • Związek przyjacielski – charakteryzuje się tym, że partnerów nie łączy już namiętność, ale nadal są w bardzo intymnej, pełnej zaangażowania relacji.
 • Związek pusty – poznasz go po tym, że jedynym co łączy partnerów jest zobowiązanie.

Oczywiście może zdarzyć się tak, że związek zakończy się wcześniej. Powodów takiej sytuacji może być bardzo wiele – np. zdrada, różnice światopoglądowe czy ingerencja osób trzecich. Jednak dzisiaj skupiamy się na związkach, które przetrwały już kilka lat i chcemy pielęgnować je we właściwy sposób.

Jak dbać o związek aby był szczęśliwy?
Przepis na udany związek

Z czego składa się miłość?

Wszystkie wymienione wcześniej fazy romantycznego związku wypełnione są w różny sposób przez trzy główne składniki miłości: namiętność, intymność i zaangażowanie. Podział ten wywodzi się z trójskładnikowego modelu miłości Sternberga. Na początku dominuje namiętność, potem pojawia się intymność, a następnie zaangażowanie. Jako pierwsza wygasa namiętność, a gdy skończą się pokłady intymności, pozostawiając jako łącznik jedynie zobowiązanie, to jest to zwiastun niechybnego rozpadu relacji.

Najkrótsza jest pierwsza faza – zakochanie. Nieco dłuższa jest faza kolejna, a najdłużej trwa faza przyjacielskiego związku. Niestety rozpad też potrafi przedłużać się w czasie, zwłaszcza gdy trzymające parę zobowiązanie jest nadal bardzo silne.

Jak wykorzystać siły charakteru aby dbać o związek

Jeżeli znasz już mój artykuł na temat 24 sił charakteru, to wiesz już czym one są i jak można je wykorzystywać w codziennym życiu. Gdy razem z partnerem ustalicie swoich 5 głównych mocnych stron, które determinują Wasze życiowe wybory, to będzie Wam znacznie łatwiej wykorzystać tą wiedzę do poprawy jakości Waszego związku.

Jak dbać o związek aby był szczęśliwy?
Jak pielęgnować związek aby przetrwał lata?

Gdy partner działa Ci na nerwy – zmień swoje nastawienie

To naturalne, że z czasem zauważamy więcej wad naszego partnera. Stan zakochania mija i stajemy się bardziej wyczuleni na niedoskonałości. Ważne jest aby nie wpaść tutaj w błędne koło i nie dać się zdominować przez uczucie pogardy w stosunku do partnera, ponieważ jest ono cichym zabójcą miłości. Więcej na temat roli pogardy w rozpadzie związku przeczytasz w ostatnim akapicie artykułu na temat kondycji współczesnych związków.

Zamiast dostrzegać jego wady, postaraj się przypomnieć sobie jakie jego cechy sprawiły że zostaliście parą. Zastanów się czy to możliwe, że te wszystkie urocze drobnostki, które tak w nim Cię ujęły nagle zniknęły? Czy może zmieniła się Twoja optyka i zamiast widzieć go całościowo, masz teraz filtr na oczach o nazwie “wady i niedoskonałości”?

Pomyśl jakie są mocne strony Twojego partnera i zastanów się jak możecie je wykorzystać w Waszej wspólnej codzienności. Jeżeli on ma doskonałe poczucie humoru, to spróbujcie wykorzystać je w taki sposób aby nawet gorszy dzień trochę się dzięki temu poprawił. Jeżeli Twoją cechą wiodącą jest zapał, czyli masz dużo energii do działania, to zaangażuj partnera w jakąś wspólną aktywność. To nie tylko wpłynie pozytywnie na Wasz związek, ale też na Wasze zdrowie i ogólne samopoczucie.

Chodźcie na wartościowe randki

Jeżeli Wasz związek ma już kilkuletni staż, to takie zalecenie może wydać Ci się dziwne. Jak to randka z mężem? Przecież my już nie musimy się umawiać – mieszkamy przecież razem!

Jak dbać o związek aby był szczęśliwy?
Jak dbać o związek aby był szczęśliwy?

Takie przełączenie się na tryb “para” świetnie sprawdzi się w sytuacji gdy na co dzień funkcjonujecie głównie jako rodzice. Warto pamiętać tutaj też o Waszych mocnych stronach i dopasować randkę do Was. Np. jeżeli główną cechą Twojego partnera jest odwaga, to może warto zrobić razem coś szalonego? Jeżeli obydwoje lubicie mocne wrażenia, to może warto pomyśleć o wspólnym skoku spadochronem? A jeżeli to dla Was za dużo, to możecie wybrać się na kolację w ciemności lub inną aktywność, która wpasuje się w Waszą wrażliwość. Ważne, żeby dopasować tą wyjątkową randkę do Was. To nie zawsze musi być restauracja i kino 😉

Poznajcie się w nowej roli

Jak już wspomniałam rutyna, to gwóźdź do trumny Waszej miłości. Nuda sprowadza do tego, że chętniej szukamy wrażeń poza związkiem, który wydaje się nieciekawy i przewidywalny. Partner, który nie jest w stanie nas niczym zaskoczyć przestaje być atrakcyjny. Wygasa powoli namiętność. Jak więc podtrzymać ten ogień?

Masz pewnie kilka swoich pomysłów, ale podpowiem Ci jedną z wielu możliwych opcji. Pozwól żeby partner zobaczył Cię w nowej roli. Zazwyczaj krzątasz się po kuchni i przygotowujesz posiłki? Niech partner zobaczy Cię w sportowym wydaniu. Codziennie chodzisz do pracy w stroju biurowym? Weź drugą połówkę na rower, załóż trampki i bluzę z kapturem. Niech zobaczy Cię w wydaniu, którego albo nie zna, albo o którym już dawno zapomnieliście. To fantastycznie działa na wyobraźnię i pozwala na powiew świeżości w związku.

Wypracujcie zdrowe nawyki w Waszym związku

Miłość niestety nie jest gwarantowana. To nie jest tak, że kochacie się na zabój i że Wasz związek w cudowny sposób będzie rozkwitał aż do późnej starości. Jeżeli nie będziecie o siebie dbać nawzajem i przestaniecie pielęgnować Waszą miłość, to jest duża szansa, że pokona Was czas, rutyna i życiowe trudności. Jak więc możecie dbać o swój szczęśliwy związek?

 • okazujcie sobie wdzięczność – skupcie się bardziej na tym co macie, zamiast na tym czego Wam brakuje. Jeżeli partner zrobił dla Ciebie coś miłego, to koniecznie powiedz mu, że to doceniasz
 • skupcie się na pozytywach – czy, wiesz o tym, że niektóre badania dowodzą, że dobre rzeczy przytrafiają nam się 5 razy częściej w ciągu dnia niż te złe? Niestety ewolucyjnie jesteśmy zaprogramowani tak, że łatwiej rejestrujemy sygnały negatywne, dlatego łatwiej popadamy w pesymistyczne nastawienie
 • wykorzystujcie siły swojego charakteru – jeżeli dopasujecie aktywności do Waszych mocnych stron, to wszystko pójdzie bardziej gładko
Jak dbać o związek aby był szczęśliwy?
Jak dbać o związek aby był szczęśliwy?

Rozwiązujcie konflikty w pozytywny sposób

Kłótnie są nieuniknione. Nie istnieje takie porozumienie dusz, które gwarantuje pełną i 100% zgodność zawsze i wszędzie. Istnieją oczywiście pary, które się nie kłócą, ale pytanie brzmi dlaczego tego nie robią. Najczęściej jeden z partnerów dostraja się do drugiego w taki sposób, aby unikać konfliktów. A to już zaburza równowagę w związku i jest zagadnieniem na osobny artykuł.

Szczęśliwy związek, to wcale nie jest związek bez kłótni. Nie ma w nich niczego złego, jeżeli przeprowadzane są we właściwy sposób. Spróbuj popatrzeć na kłótnię przez pryzmat psychologii pozytywnej – to konflikt Waszych głównych sił charakteru.

Dlaczego się kłócimy?

Tak jak już wcześniej wspomniałam, często zderzają się nasze siły charakteru i wtedy musi pojawić się spięcie. Jak to wygląda w praktyce? Powiedzmy, że mocnymi stronami Twojego partnera są kreatywność, wytrwałość i krytyczne myślenie. Twoimi natomiast uczciwość, dobroć i perspektywa. Pracujecie razem nad wspólnym projektem w który bardzo chce zaangażować się Wasz przyjaciel. W trakcie pracy okazuje się, że twój partner znalazł lepsze rozwiązanie, które pozytywnie wpłynie na projekt. Niestety wykluczy on całkowicie udział Waszego przyjaciela. Ty nie chcesz się na to zgodzić, ponieważ uważasz, że to nie fair. Partner nie chce ustąpić, bo uważa, że należy wybrać najlepsze dla projektu rozwiązanie. Bum! Podłoże do kłótni gotowe. Jak z tego wybrnąć?

Jak rozwiązać konflikt?

 • Zastanów się co jest ważne dla Ciebie, a co jest ważne dla partnera. Najprawdopodobniej rozminęliście się tutaj i stąd konflikt. Złość to emocja, która sygnalizuje nam dwie rzeczy. Pierwsza jest taka, że na czymś bardzo nam zależy. Druga, że nie możemy tego mieć lu możemy to stracić.
 • Zróbcie sobie przerwę. Jeśli czujesz, że emocje biorą górę, to lepiej ochłonąć (wiem, że to trudne, gdy kipisz z wściekłości) i wrócić do tematu na zimno, niż powiedzieć za dużo.
 • Unikaj generalizowania. Zwroty typu “Ty zawsze…”, “Ty nigdy…” są nieprawdziwe (bardzo łatwo znaleźć wyjątek) i tak naprawdę nic nie wnoszą do dyskusji
 • Skup się na rozwiązaniu sytuacji a nie na szukaniu winnego. Rzadko zdarza się, że winna sytuacji jest tylko jedna strona.
 • Strzeż się pogardy. Jak już wielokrotnie wspominałam, to klucz do rozpadu nawet bardzo szczęśliwego związku.

Szczęśliwy związek – jak o niego dbać?

Szczęśliwy związek, jak każda relacja nie jest nam dany raz na zawsze w niezmienionym kształcie. Miłość i życie z drugim człowiekiem to płynny proces. Mając tego świadomość będziemy w stanie pielęgnować go w taki sposób, aby dawał nam szczęście przez długie lata.

Jeżeli masz ochotę to napisz mi jak długo jesteś w związku i jakie są Twoje sposoby na szczęśliwy związek 🙂

You Might Also Like

17 komentarzy

 • Reply
  koza domowa
  10 października 2019 at 11 h 49 min

  Chyba po raz pierwszy przeczytałam tak szczegółową analizę miłości! :O Ja jestem zdania (a mam w tym naprawdę wieloletnie doświadczenie), że dobry związek to ten zbudowany na przyjaźni, szacunku do siebie samego i do partnera/partnerki oraz dawaniu sobie przestrzeni do realizowania marzeń. 🙂 Pozdrawiam, Kasia

  • Reply
   Dominika Wrońska
   14 października 2019 at 11 h 40 min

   Dziękuję za Twój komentarz 🙂 ja właśnie za takie analityczne podejście kocham psychologię 🙂 ten szacunek do siebie i partnera, o którym piszesz jest bardzo ważny. To bardzo solidna baza dla związku.

 • Reply
  Miye's Imaginations
  12 października 2019 at 1 h 06 min

  Ja z moją drugą połówką jestem w związku już siedem lat i jako biedni studenci mieliśmy naprawdę trudne początki, a do tego dzieliła nas odległość. Dlatego taką próbę sił przeszliśmy już na starcie, a potem było tylko z górki. Bardzo ciekawy, analityczny wpis.

  • Reply
   Dominika Wrońska
   14 października 2019 at 11 h 41 min

   Dziękuję za Twój komentarz! Cieszę się, że czas “docierania się” macie już za sobą 🙂

 • Reply
  Draqilka
  14 października 2019 at 12 h 22 min

  Ja wiem, czy miłość.. ogólnie uczucia można poddawać analizie? Czy istnieje uniwersalna recepta na udany związek.. chyba nie. Hmm… moja śp. mama zawsze powtarzała.. rozmawiaj ze swoim partnerem.. cisza to pierwszy krok do końca.

  • Reply
   Dominika Wrońska
   14 października 2019 at 15 h 42 min

   A czy zdarza Ci się określić, że kogoś lubisz bardziej albo mniej, że jest Ci z kimś łatwiej rozmawiać a z kimś znacznie trudniej Ci się porozumieć? Albo, że Twoja relacja z daną osobą wygląda inaczej niż np. rok temu? To wszystko też jest analiza. Ja wiem, że uczucia wydają się mocno intuicyjne i kompletnie nie kojarzą się z rozkładaniem ich na czynniki pierwsze, ale gdyby psychologia nie zajmowała się nimi wcale, to byłoby nam bardzo trudno przepracowywać trudne emocje, kompletnie ich nie pojmując.

   Z uniwersalną receptą na związek zgadzam się w 100% – coś takiego nie istnieje.

   A rada Twojej śp. Mamy jest bardzo cenna – warto ją stosować w swoim życiu.

   Dziękuję za Twój komentarz i życzę Ci udanego dnia!

 • Reply
  Rafał
  15 października 2019 at 1 h 52 min

  Bardzo fajna ta analiza, przyda się w trudniejszych momentach

  • Reply
   Dominika Wrońska
   15 października 2019 at 16 h 54 min

   Cieszę się, że artykuł Ci się podobał 🙂

 • Reply
  Angelika
  15 października 2019 at 13 h 33 min

  Bardzo interesujący artykuł, dowiedziałam się wielu nowych rzeczy, pozwala mi to spojrzeć na nowo na mój związek. Dziękuję!

  • Reply
   Dominika Wrońska
   15 października 2019 at 16 h 55 min

   Cieszę się bardzo, że znalazłaś tu coś przydatnego dla siebie 🙂

 • Reply
  Inwestuj w Związek Każdego Dnia | ODRUDEJ
  12 lutego 2021 at 16 h 54 min

  […] Szczęście w związku […]

 • Reply
  Danila
  28 grudnia 2021 at 14 h 44 min

  Czy wszystko można “zrecepjonować” ? Czy nie może Coś być dlatego, że po prostu jest? Fajnie, że próbujemy sobie jakieś azymuty wyznaczać ale Pani życie ma się nijak do mojego, Gosi, Ali, Jurka … ale nie neguję .

  • Reply
   Dominika Wrońska
   8 stycznia 2022 at 12 h 23 min

   Myślę, że nie na wszystko można wymyślić receptę, a w szczególności na miłość czy dobry związek, bo dla każdego z nas będą one czymś innym. Jednak wierzę w to, że w przypadku relacji, jakiekolwiek by one nie były, należy o nie dbać, aby trwały i były dla nas satysfakcjonujące. Nie mogę się niestety zgodzić z tym, że one po prostu są i nic z nimi nie musimy robić. Ten artykuł miał służyć za inspirację dla osób, które podzielają moje zdanie i szukają sposobów na pielęgnowanie swoich relacji. Chętnie poznam Twoje zdanie na ten temat, więc jeśli zechcesz rozwinąć swoją myśl, to chętnie dowiem się więcej 🙂 Pozdrawiam!

 • Reply
  Klaudia
  17 lutego 2022 at 11 h 34 min

  Od dłuższego czasu staram się stosować dorady, żeby nie uogólniać i nie mówić “ty zawsze” lub “ty nigdy”. Dzięki temu łatwiej porozmawiać o trudnych sprawach.

  • Reply
   Dominika Wrońska
   18 lutego 2022 at 15 h 29 min

   Dziękuję za Twój komentarz 🙂 miłego dnia!

 • Reply
  Otylia
  19 kwietnia 2022 at 8 h 39 min

  Fajna rada, żeby próbować rozwiązać problem, konflikt, a nie szukać winnego. Gdyby zastosować tą zasadę, szybciej dochodziłoby się do porozumienia.

 • Reply
  Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne? - Psycholog Wrońska
  11 sierpnia 2022 at 19 h 06 min

  […] znaczenia dla naszego dobrostanu. Kluczowa jest ich jakość. Jakiś czas temu opublikowałam wpis na temat sposobów dbania o związek bazujących na odkryciach psychologii pozytywnej, więc jeżeli ten temat jest Ci bliski, to […]

Leave a Reply